Každý správný agrometalista má ve svém kalendáři pevně ukotveno, že první sobota v srpnů patří neodmyslitelně k závodu hcore contest v zuberském bikeparku. Nebylo tomu jinak ani minulý týden, když se v zubří otřásala země pod tlakem pneumatik a dusotem davu za zvuku kytarových riffů.

Brány bikeparku se otevřely již v pátek, kdy se začalo rozrůstat stanové městečko na přilehlém poli a probíhaly volné tréningy na dráze. Park prodělal oproti minulým ročníkům menší facelift. Původní step up stepdown se přemístil, třetí dirt nahradila zrychlovací vlna a skoky samotné prodělaly zvětšení spojené s mírným zprutšením dopadů. Do budoucna se počítá s vybudováním big air skoku, minirampy a workout hřiště, ale to je hudba budoucnosti. Od brzkého rána probíhal volný tréning, který skončil úderem čtvrté hodiny odpolední kdy propukla kvalifikace kategorií bmx a mtb. Do závodu se přihlásilo přes čtyřicet borců z celé evropy včetně tří lotyšských závodníků, kteří se nebáli poměřit své síly s nekompromisní zuberskou hlínou.

Někteří závodníci si pletli kvaldu s finálem a sázeli nesmyslně jako například Ondra Kremser který už tam ládoval bára do dropu 360 bar to bar a podobně. Takže nebylo pochyb o tom, že finále bude ve velkém stylu. A taky že bylo!

Do finálové přestřelky nastoupilo v obou kategoriích deset borců + jedna divoká karta Tommy Šrámek v MTB a začly se dít věci nevídané. Komentátorské duo Boží Vašek a Party Tomka mělo co dělat aby si neurvali hlasivky při svých kosmo hláškách a parta na kolech to tam sypala jako Corey Nastazio za mlada. V BMX kategorii zářil slovenský killer Andreas Fiore s triky jako flipwhip 360 invert 360 bar bar a podobně. Nebál se toho ani Dave Kudělka, který to tam pral bez respektu v šílených kombinacích a bednu bral local hero Dominik Vacík.

V MTB to byla pořádná mela jak jsme v Zubří zvyklí. Filip Kamidra dával triky ve svém osobitém stylu, cancany, tably, whipy a zakončil switch hand xup to barspinem. Pavel Valuš zapíná jako vždy motokros mód zdravotníci se dost potí při jeho 360 kondorech a tailwhipech. Vilko Křižan se vyndává co to de bohužel chybuje a porota je nekompromisní a trestá všechny co neodjíždí na čisto stejně jako v FMB wordtour. Na to doplatil i zabiják Dave Morello, který nandával v kvalifikaci, ve finálových jízdach se mu stal osudným flipwhip který tam prostě chtěl narvat! Respekt! Neskutečný styl předvedl i třebíčský rodák Kuba Hejl, s ultra stylovými jízdami kde nechyběly triky jako 360 kondor, 36 whip atd. porota ohodonotila bramborou, ale buďte si jistí, že o tomhle jménu ještě uslyšíte! Na třetím místě se umístil, správce hcore3.com bikeparku Marťa adámek, který vsadil na jistotu backflip can, frontflip, 360 a cancan. Druhou jízdu vyhrotil neskutečně legendární Damjan Sirišky, 360 barspin, backflip xup noha, 360table a tailwhip. První místo brala mladá naďeje Ondra Kremser, s neskutečnýma výškama a stylem, 360 double barspin, baro drop, tailwhip a 360 whip nenechaly nikoho na pochybách.

Na závěr denního programu nastoupil Dave Bian se svou pitbike parádou, ikdyž spal ten den asi půl hodiny vysmahl svůj kompletní repertoár zakončený parádním flipem jako nikdy před tím.

Na závěr všeho koncerty našlapaných kapel Retarded Fish, Overhype, Sunset trail, Ohňostroj a Dj Fadflim… Velký dík patří sponzorům celé události, Valmez Bike, Vans, Nugget, LSD energy, Rebel 66 a Město Zubří. Kdo nebyl jako by nebyl!

Foto: VKphoto.cz